Jan Marcin Szancer- sylwetka patrona

Jan%20Marcin%20Szancer

Jan Marcin Szancer to wybitna postać świata sztuki. Artysta specjalizował się w ilustracji książkowej, zwłaszcza dziecięcej. Na książkach przez niego ilustrowanych wychowało się wiele pokoleń Polaków. Najbardziej znane dzieła artysty to ilustracje do przygód "Pana Kleksa", wierszy Brzechwy i Tuwima, a także ilustracje do dzieł klasyki światowej: "Baśni" Andersena, "Dziadka do orzechów" Hoffmanna, "Pinokia" Collodiego. Książki z jego ilustracjami ukazywały się na całym świecie.

Artysta urodził się w Krakowie 12 listopada 1902 roku. Po maturze został studentem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W okresie studiów otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia w dziedzinie malarstwa.

Pierwsze lata po ukończeniu studiów spędził w Krakowie. Początki jego kariery artystycznej były trudne. Aby zapewnić sobie utrzymanie, pracował jako retuszer w jednej z gazet krakowskich. Pisał w tym czasie krótkie opowiadania i felietony, które sam ilustrował.

Wkrótce przeniósł się do Warszawy. Rysunki i opowiadania publikował w "Arkadach". Przedstawiały one stare uliczki Powiśla, którymi się zachwycał. Otrzymał także poważne zamówienie na zaprojektowanie kostiumów do filmu "Nad Niemnem". Kilka dni po rozpoczęciu zdjęć wybuchła druga wojna światowa.

Lata okupacji spędził Jan Marcin Szancer w Warszawie. Działał w ruchu oporu. W trzecim roku okupacji - na zamówienie polskich wydawców - zaczął ilustrować książki dla dzieci i młodzieży. Dominowały publikacje o treści historycznej: "Śpiący rycerze", "O syrence warszawskiej", "O polskim Chrobotku". Wszystkie spłonęły jednak w czasie powstania warszawskiego.

Szancer zajmował się scenografią w teatrze i filmie. Współpracował z Julianem Tuwimem w jego teatrze na Puławskiej, projektował dla Teatru Polskiego ("Pies Ogrodnika", "Moralność pani Dulskiej"). Zaprojektował kostiumy do spektaklu baletowego oraz "Akademii pana Kleksa". Jego projekty do filmów "Awantura o Basię" i "Panienka z okienka" cieszyły się dużym powodzeniem. W Operze Warszawskiej Szancer został naczelnym scenografem.

Przez dwadzieścia lat był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykształcił plejadę wybitnych artystów w dziedzinie ilustracji.

DSC02093

DSC02085